VOYTEK PRONIEWICZ
skrzypce
Voytek Proniewicz zadebiutował z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2005 roku. Od tego czasu koncertował z orkiestrami Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Brevard Symphony Orchestra oraz orkiestrami Sinfonia Viva i Sinfonia Iuventus. Grał pod batutą Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Wojciechowskiego, Mariusza Smolija, Tomasza Radziwonowicza, Sławomira Chrzanowskiego, Czesława Grabowskiego, Ewy Strusińskiej. Interpretował koncerty skrzypcowe Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Czajkowskiego, Brucha oraz inne utwory Sarasatego, Wieniawskiego, Lipińskiego Kreislera, Lutosławskiego, Piazzolli. Artysta prezentował swoją grę w Filharmonii Rudolfinum w Pradze, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Macedońskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Śląskiej, NOSPR, w wielu miastach Polski oraz na świecie - Niemczech, Francji, Hiszpanii, Austrii, Danii, Włoszech, Belgii, Czechach, Rosji, Armenii, Chinach, Singapurze, Wietnamie, Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, Wenezueli oraz USA.
Nagrał trzy płyty dla wytwórni NAXOS – Karol Lipiński String Trios Op. 8 and Op. 12 (2018), Ferenc Liszt Works for violin and piano (2014), Pupils of Chopin (2011) oraz muzykę do filmu Chopin – The Space Concert. Na płycie orkiestry Sinfonia Viva “Muzyka polska”, pod batutą Tomasza Radziwonowicza wykonał Nokturn Es-dur Fryderyka Chopina w aranżacji na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową.
W maju 2009 roku, Voytek Proniewicz wraz z orkiestrą Sinfonia Viva dokonał premierowego wykonania utworu Krzesimira Dębskiego „Dos Lid Far Jidisze Fidl” na skrzypce i orkiestrę smyczkową. W lipcu 2010 roku w duecie z Januszem Olejniczakiem oraz z zespołem Camerata Vistula wystąpił na festiwalu Veranos de la Villa w Madrycie.
Artysta koncertował na warszawskich festiwalach "Strefa Ciszy", "Klasycznie na trawie", „W Krainie Chopina”, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwalu Mozartowskim Mozartiana w Gdańsku, Festiwalu Andrzeja Nikodemowicza w Lublinie, Festiwalu Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu, European Music Festival in Vietnam, Rudersdal Sommerkoncerter i Sorø Internationale Musikfestival w Danii.
Skrzypek jest laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ludwika van Beethovena w Hradec nad Moarvici, Czechy (1998), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2002), III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2004) oraz otrzymał wyróżnienie na VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005).
Voytek Proniewicz ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesorów Mirosława Ławrynowicza i Andrzeja Gębskiego w 2005 roku. W 1998 roku Telewizja Polska nakręciła oraz wyemitowała film pt. „Impresja na skrzypce”, w całości poświęcony osobie młodego skrzypka. Ponadto otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001 roku, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2009, Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie Kultury i Sztuki w roku 2013 oraz stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2018.
ALESIA KIZIL
fortepian
Wirtuozerska ukraińska pianistka, mistrzyni fortepianu o bogatym doświadczeniu scenicznym, zarówno solowym, jak i wraz z renomowanymi solistami, orkiestrami oraz zespołami kameralnymi.
Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Charkowie oraz Carnegie Hall Weill Music Institute (New York, USA).
Laureatka licznych prestiżowych konkursów międzynarodowych i krajowych jako solistka, akompaniatorka i artystka sceny kameralnej. Wielokrotnie uznawana za jedną z najlepszych akompaniatorek na światowej scenie muzycznej. Doskonała akompaniatorka (certy kowana w 2021 roku), cechuje się bogatym doświadczeniem we współpracy z instrumentami takimi jak skrzypce, altówka, obój, saksofon, klarnet oraz ze śpiewakami operowymi, orkiestrami symfonicznymi, chórami oraz zespołami jazzowymi. Regularnie angażuje się w projekty muzyczne na zaproszenie Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej "Slobozhansky”.
Zorganizowała serię koncertów na scenie ukraińskiej, w miastach takich jak Charków, Kijów, Odesa czy Lwów, a także na międzynarodowych scenach muzycznych, takich jak Warszawa (Polska), Nowy Jork / New Jersey (USA) i New Delhi (Indie), którymi podbiła serca publiczności.
Regularnie uczestniczy w międzynarodowych warsztatach mistrzowskich jako solistka, akompaniatorka oraz słuchaczka, zdobywając liczne dyplomy uznania jako najlepsza pianistka w wielu konkursach.