ANNA ZAWISZA
sopran
Ukończyła Liceum Muzyczne w Tarnowie, w klasie kontrabasu i śpiewu, a następnie, Wydział Wokalno – Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie.
Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej i współczesnej. Współpracuje z zespołami, takimi jak: Vox Luminis, Le Poème Harmonique, Vasa Consort, Collegium 1704, Capella Napolitana.
Koncertuje w kraju i za granicą, w ramach rozmaitych festiwali, między innymi Misteria Paschalia, Opera Rara, Festival de musique Baroque d'Ambronay, Festival Oude Muziek Utrecht i Wratislavia Cantans pod batutą znamienitych dyrygentów m.in.: Paula Goodwina, Andrew Parrota, Václava Luksa, Antonio Florio, Vincenta Dumestre, Ottavio Dantone i Fabio Bonizzoniego.
Na swoim koncie posiada liczne nagrania studyjne, m.in. muzykę do spektaklu Łucja Szalona w reżyserii Magdaleny Piekorz oraz Karnawał, czyli pierwsza żona Adama, których premiery odbyły się w Teatrze Słowackiego w Krakowie, płytę pt.: Muzykalia Łańcuckie, cztery płyty we współpracy z wydawnictwem Musicon zawierające odnalezioną muzykę jasnogórską oraz, wcielając się w rolę Kassandry, realizowane przez Polskie Radio i nagrodzone Fryderykiem w 2024 roku nagranie dramatopery Agaty Zubel „Oresteja”
W ramach festiwalu Misteria Paschalia w 2017 roku wykonała partię Lume di Fede, biorąc udział w premierze opery sakralnej Antonio Draghiego pt. „Il Terremoto'' pod dyrekcją Vincenta Dumestre i w reżyserii Benjamina Lazara.
Spektakl został zrealizowany we współpracy z francuską telewizją Mezzo.
Fot. Paweł Pałka
EWELINA PANOCHA
fortepian
Pianistka, akompaniatorka i pedagog. Ukończyła tarnowską Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu mgr Jarosława Iwaneczki. Edukację muzyczną kontynuowała pod kierunkiem prof. Ewy Bukojemskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2004 roku. Następnie podjęła pracę jako nauczyciel i akompaniator w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie.
Jest laureatką konkursów pianistycznych m.in. w Antoninie i w Krakowie oraz stypendystką Prezesa Rady Ministrów w latach 1997-1998. Akompaniowała podczas III Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Ernst & Szymanowski” we Wrocławiu (2012). W 2016 roku otrzymała IV nagrodę w Concours Musical de France, a w 2017 była półfinalistką w Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym im. Jeana Françaix w Paryżu. Na swym koncie ma udział w festiwalach Tydzień Talentów Tarnów – Kąśna Dolna oraz Festiwalu Emanacje. W 2016 roku nagrała Fantazję op. 9 Augusta Duranowskiego, umieszczoną na płycie wytwórni Acte Prealable z dziełami tego polskiego kompozytora.
Swe umiejętności kształciła na kursach mistrzowskich m. in. z Januszem Olejniczakiem, Elżbietą Tarnawską, Waldemarem Wojtalem, Katarzyną Popową - Zydroń, Borisem Bermanem, Andrzejem Jasińskim, Wojciechem Świtałą.
Poza działalnością koncertową Ewelina Panocha zaangażowała się w organizację wydarzeń muzycznych. Szczególnym echem odbił się jej projekt z 2018 roku, uświetniający obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Projekt pod tytułem „Muzyka Polska” obejmował organizację siedmiu koncertów muzyki klasycznej i jazzowej, w których prezentowana była wyłącznie muzyka polskich kompozytorów.
Na początku roku 2020 zainicjowała i zorganizowała „Dni Franciszka Schuberta” w Tarnowie.
W 2019 roku Prezydent Miasta Tarnowa uhonorował ją tytułem „Nauczyciel z Kulturą”.